جستجو
دسته بندی ها

آزمایش اتریوم 2.0جامعه اتریوم به تلاش خود برای به‌روز رسانی نسخه Ethereum 2.0 ادامه می‌دهد زیرا به گفته دنی رایان (Danny Ryan)، هماهنگ‌کننده و پژوهش‌گر اتریوم، دو دستاورد بزرگ در راه‌اندازی فاز 0 این پروژه بدست آمده است.

در مرحله اول، نسخه دو اتریوم آماده آزمایش اولین تست همگانی چند کاربره در روز دوشنبه 29 ژوئن می‌باشد. این نسخه آزمایشی - به نام Altona v0.12 - آخرین نسخه نیمه اصلی از مشخصات شبکه آزمون است و انتظار می‌رود که تبدیل به پایه و اساس اولین طرح آزمایش عمومی ETH 2.0 در دراز مدت شود. این کار به دست تیم‌های انتخاب کننده کاربران یعنی لایت هاوس(Lighthouse)، نیمباس(Nimbus)، پریسم(Prysm)، تکو (Teku)، افری ( Afri) و برخی از اعضای تیم موسس اتریوم (EF) کنترل می‌شود

برای دومین بار، قرارداد واریز (deposit) ETH2 نیز به طور رسمی به روز شد. این نسخه جدید به جای زبان برنامه‌نویسی وایپر (Vyper) بر روی سالیدیتی (Solidity) نوشته شده و با استفاده از مشخصات اصلی نسخه قبلی به طور رسمی تأیید شده است. به گفته رایان، وایپر «یک زبان بسیار امیدوار کننده» است اما در گزارش‌های امنیتی تحقیقاتی که به دست گروه‌های ConsenSys Diligence و Trail of Bits صورت گرفت، «بسیاری از مشکلات دیگر آن» پیدا شد که نگرانی‌هایی را در مورد بانک اطلاعاتی کامپایلر ایجاد کرده است.

از این قرارداد برای واریز حداقل 32 از سهم اتریوم برای افرادی که می‌خواهند در اعتبار سنجی شبکه شرکت کرده و یک گره اعتبار سنج را اجرا کنند استفاده می‌شود. در حال حاضر، این تیم برای فاز 0 و همچنین درباره‌ی بازخورد قرارداد جدید واریز، یک برنامه مشکل‌یابی (bug bounty program) برای شناسایی اشکالات موجود در بسترها فراهم کرده است.

رایان نوشت: «پس از راه‌اندازی اولیه، آدرس قرارداد واریز یا دیپازیت منتشر می‌شود تا مشارکت در آن، علنی و آزاد شود.»

آلتونا (Altona) یک طرح آزمایشی است که به جای کاربران نهایی، روی گسترش‌دهندگان متمرکز شده و می‌تواند در «یک محیط تولید» به نرم‌افزار 0.12 بپیوندد و بر روی مشکلات ایجاد شده کار کند.

به هر حال، این یک مرحله برجسته و مهم برای راه‌اندازی فاز 0 و پیشروی گام‌به‌گام آن به سوی اتریوم 2.0 است.

«آلتونا از قرارداد واریز سالیدیتی جدید که در بالا گفته شد، استفاده خواهد کرد. همانطور که گفتم، این یک تغییر 100٪ شفاف در نرم‌افزار کاربری eth2 می‌باشد چرا که دارای یک رابطه‌ی عمومی یکسان است. با این وجود، آلتونا هیجان زده‌ است که آن را در تولید آزمایش کند.»

اتریوم 2.0 دارای یک زیرساخت گسترش‌پذیر برای (PoS) اثبات سهام است که هدف آن افزایش امنیت و گسترش‌پذیری بلاک چین اتریوم با حداقل اختلال در شیوه انجام کارهاست. اتریوم 2.0، یک پروژه بزرگ چند ساله است که از فاز 0 (زنجیره بیکن)، فاز 1، فاز 1.5 و فاز 2 تشکیل شده است.

با وجود به روزرسانی‌ها، اتریوم 2.0 هنوز یک برنامه گسترش رسمی را در اختیار شما قرار نداده است اگرچه برخی از کاربران Reddit حدس می‌زنند که ممکن است فاز 0 در طی 4-8 ماه آماده شود.

در آغاز ماه آوریل، آزمایش چند کاربره (v.0.11) فقط برای اعتبارسنجی‌ تیم‌های Prysm و Lighthouse راه‌اندازی شده است.